Субота, 13.04.2024, 22:37
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Інформаційний листок

Двофазний обробіток ґрунту – ефективний спосіб боротьби з бур’янами

Одним з факторів, який стримує ріст урожайності сільськогосподарських культур на Поліссі, є висока забур’яненість полів. За даними Волинської ДСГДС в орному шарі на 1 м2 міститься близько 100 тис. насінин бур’янів. Цьому сприяє значна кількість опадів (близько 600 мм на рік) і оптимальний температурний режим.

У практиці багатьох господарств боротьба з бур’янами зводиться, головним чином, до застосування гербіцидів і недостатня увага приділяється агротехнічним способам.

Ефективним засобом для боротьби з однорічними і багаторічними бур’янами є застосування двофазного обробітку ґрунту або досходового розпушування посівів. Основною особливістю якого є перенесення строку основного обробітку на досходовий, що сприяє значному зменшенню забур’яненості посівів.

Суть двофазного обробітку полягає в тому, що восени після збирання попередника проводиться дискування на глибину 10-12 см . Весною по цьому фону здійснюється передпосівний обробіток і сівба. За 3-4 дні до сходів, коли довжина проростка насіння культурної рослини становить 1-1,5 см, розпушують посіви зернових культур культиватором-плоскорізом впоперек посіву на глибину 18-20 см.

Розпушування не шкодить насінню сільськогосподарських культур, яке лише почало свій розвиток і знаходиться у фазі проростків, але знищує проростки багаторічних бур’янів, підрізаючи  їх робочими органами культиваторів.

Вплив двофазного обробітку на однорічні бур’яни дещо інший. Він полягає в тому, що після розпушування підсихає верхній посівний шар ґрунту, змінюється просторова орієнтація ґрунтових структур, в середині яких знаходяться проростки бур’янів, і порушується контакт їх з ґрунтом. В результаті цього негативні наслідки на культурні рослини значно менші ніж на бур’яни.

Дослідження, проведені у Волинській державній сільськогосподарській станції на картоплі,цукрових буряках, кукурудзі, люпині, ярій пшениці і пелюшко-вівсяній сумішці показали, що в результаті проведення досходового розпушування забур’яненість посівів вищезгаданих культур зменшувалась на 60-65 %. Крім того, забезпечена оптимізація щільності ґрунту на весь період вегетації сільськогосподарських культур.

Глибоке допосівне розпушування на люпині сприяє кращому розвитку азотфіксуючих бактерій. В результаті зменшення забур’яненості і покращення фізичних властивостей ґрунту значно зростає урожай (на зернових культурах на 10-12, а просапних 15-20 %). Даний агрозахід в середньому за 5 років забезпечив приріст урожаю зеленої маси кукурудзи – 97 ц/га і пелюшко-вівсяної сумішки –5,9 ц/га зерна, що підвищило рентабельність вирощування цих культур до 64%.

Сукупні витрати на вирощування пелюшко-вівсяної сумішки по оранці були на 34% вищими, ніж по двофазному обробітку.

Таким чином, застосування двофазного обробітку в порівнянні з оранкою є більш доцільним з економічної точки зору. При цьому забезпечується значне зниження забур’яненості посівів, більш висока продуктивність сільськогосподарських культур, зниження витрат енергоресурсів і скорочення часу на підготовку поля. Також зменшується пестицидне навантаження на ґрунт і виникає можливість ефективно боротись з бур’янами при органічному землеробстві.

 

 

Панасюк І. А.,

Михалевич О. Ф.,

наукові співробітники відділу землеробства

 та  агрохімії Волинської ДСГДС

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites